Z deníku

Z deníku účastníka zájezdu do partnerské obce Isdes

 

Úterý 4. 5. 2010 - Sešli jsme se v 17.00 hod. a asi o půl hodiny později vyrazili na cestu do Francie. 37 účastníků zájezdu, členů různých lužických spolků.

   

Středa 5. 5. 2010 - Asi 1 450 km jsme zdolávali téměř 20 hodin, do cíle jsme dorazili v 15.30 hod. Po příjezdu si nás rozebrali naši hostitelé do svých domovů. Po krátkém ubytování jsme se všichni sešli na společné večeři v místním sále. Na místní poměry bylo toto setkání krátké, protože ráno jsme museli brzo vstávat, abychom mohli vyrazit na výlet do Paříže.

 

Čtvrtek 6. 5. 2010 – Vyjeli jsme v 6.00 hod., překonali jsme velkou dopravní zácpu na kraji města a po desáté hodině stanuli u budovy senátu. Po důkladné bezpečnostní prohlídce všech účastníků nás průvodkyně s česky mluvící překladatelkou pocházející z Kroměříže, provedla po nádherné budově. Dokonce jsme mohli z balkónu sledovat aktuální zasedání senátorů, které se týkalo mezinárodnímu postupu proti námořním pirátům u břehů Somálska. Senátorů bylo asi tolik, jak to bývá u nás tedy poskrovnu…Pak jsme si prohlédli rozsáhlou Lucemburskou zahradu. Po svačince jsme si projeli autobusem centrum města – např. Champs-Élysées, náměstí Svornosti atd. U slavné Eiffelovy věže jsme se zastavili a někteří se dostali až do druhého patra. Ukončení výletu do Paříže bylo korunováno vyhlídkovou jízdou na lodi plující po Seině spojenou s večeří. Unavení, ale plní krásných dojmů jsme se pozdě večer vrátili do Isdes.

 

 

Pátek 7. 5. 2010 – Navštívili jsme mateřskou školku v Isdes, kterou mají děti do 6 let společnou s městem Vanne, kam chodí děti z Isdes v dalším stupni (tj. děti od 6 do 12 let). Pro ucelenější poznání systému vzdělávání jsme se ještě podívali na třetí stupeň  školy – collège - v Sully sur Loire, který poskytuje vzdělání dětem cca od 12 do 16 let. Závěr dne patřil nákupům… v místním obchodním domě jsme si nakoupili dárky pro své blízké a k „radosti“ řidičů jsme nezapomněli koupit ani větší množství voňavých francouzských sýrů.

 

Sobota 8. 5. 2010 – V 9.00 hod jsme vyrazili do města Orléans. Po zaparkování na kraji města jsme se částečně tramvají a pěšky dostali na tribunu přímo naproti katedrály, kde jsme sledovali oslavy na počest výročí osvobození města Johankou z Arcu. Zajištění lístků na toto místo jak pro dopolední, tak pro odpolední část oslav bylo překvapením, které nám naši milí hostitelé připravili. Nádhera celé této podívané se dá jen těžce popsat, to se musí zkrátka zažít na vlastní kůži. Vzpomínali jsme s hrdostí také na r. 2008, kdy v průvodu pochodovali v krojích Lužičané.  Ani krátký déšť ke konci nám nevzal pocit překrásně stráveného dne.

 

 

Neděle 9. 5. 2010 – Poslední den. Ráno jsme začali s přípravami na místní trh. Pořadatelé nám připravili velký přístřešek a několik stolů a lavic. My jsme si je vyzdobili a vystavili naše zboží - koláče, zázvorníky, štruple, paštiky, klobásy, rolády, uzené, zavařené okurky a papriky se zelím, škvarky, chleba, pivo, víno, slivovici a jiné likéry, rámečky s krajkou, slaměné a suché aranžmá, keramiku atd. Prostě všechno, co jsme doma nachystali nebo nám na cestu nabalili štědří spoluobčané, spolky nebo rodinní příslušníci. Některé účastnice zájezdu nezapřeli obchodního ducha a okamžitě se překonaly jazykovou bariéru a za chvíli byl stánek prázdný. Během oslav jsme společně zasadili strom přátelství, lípu, kterou darovali Šebestíkovi a průvodem prošli část obce. Někteří z nás stihli také navštívit fotbalové utkání místního klubu a pokřikem „ Jedině Bááánííík, jedině Bááánííík“ zvrátili stav utkání. Isdes vyhrálo! Navečer jsme si uložili svoje zavazadla do autobusu a šli na naši poslední společnou večeři. Naposledy jsme ochutnali francouzské domácí paštiky, sýry, víno, bagety… Rozloučili jsme se s přáteli, poděkovali za nádherný pobyt, pohostinnost a plní dojmů vyrazili zpátky k domovu.

 

 

 

Pondělí 10. 5. 2010 – Vrátili jsme se asi v 15.30 hod. a těšili se opět do práce a do školy, to nám vážně moc chybělo.

 

Zapsal účasník zájezdu Karel Dostál

 

Pozn. Řidiči byli super a my jsme jim za to vrátili všechny hnědé podšálky…