Návštěva Francouzských přátel se vydařila

Návštěva francouzských přátel o prázdninách se vydařila

Při příležitosti Cyrilometodějských hodů navštívili naši obec přátelé z naší partnerské Obce Isdes. Tentokrát přijeli hlavně sportovci – fotbalisti a členové klubu partnerství.

Navštívili mohylu Míru, zámek Milotice poslední den strávili v Praze. Fotbalisté se zúčastnili fotbalového turnaje s fotbalisty TJ Baník Lužice a okolních obcí měl úžasnou atmosféru. O ubytování a hodový oběd se postarali zájemci z řad občanů, kteří se o hosty starali opravdu vzorně. Velkou atrakcí pro nás domácí byla francouzská večeře, kterou Francouzi uspořádali ve Stodole téměř pro 100 hostů a veškeré jídlo přivezli z Francie. Předvedli nám hostinu „ po francouzku“. Postupně předkládali hostům chody, tak jak je u nich zvykem. Začali aperitivem, následoval předkrm – bažantí paštika, hlavní chod – kančí guláš s bramborem, následovaly francouzské sýry a na závěr nechyběl moučník – koláč s jablky.

Všechna jídla byla vynikající! Jak se ukázalo, hlavní rozdíl mezi našimi a jejich jídly nebyl ani tak v chuti, ale délce podávání. Jedlo se pomalu, ale zato velmi dlouho. Celá večeře trvala 3 hodiny. A to prý mohla být ještě delší. No, prostě – jak říká přísloví: Jiný kraj, jiný mrav!

Je velkou zásluhou všech organizátorů z řad spolků a dobrovolníků občanů, že tuto náročnou akci zvládli na jedničku! Všem patří velký dík za obětavost, materiální podporu, pohostinnost a vytvoření krásné přátelské atmosféry.

O úspěchu francouzské mise v Lužicích svědčí tento úryvek z dopisu pana starosty Isdes Alaina Leboulangera a poděkování paní Arlette Fromont, předsedkyně spolku, které pro zajímavost a jazykové zdokonalování uvádíme ve francouzštině.

Vážení přátelé!

Vaši hosté přijeli v pořádku do Isdes. Moc rád jsem je šel přivítat k autobusu. Nadšení v očích a srdcích značilo intenzivně prožité chvíle s Vámi.
 Mohl jsem potvrdit, že ti, kteří jeli do Lužic poprvé, se vrací se stejnými slovy jako ostatní: "nevídaná laskavost, neuvěřitelný smysl pro pohostinost, nikdy nebudeme na jejich úrovni, atd. atd...".
Při poslechu jejich slov usuzuji, že jste jim naplánovali mimořádné přijetí. Ohromné díky Vám, organizujícím, ale také hostitelům. Nyní je chvíle pro Vámi zasloužený odpočinek.
Přeji Vám jedinečné prázdniny.
Doufám, že se brzy uvidíme.
S přátelským pozdravem,

Alain Leboulanger, starosta obce Isdes

Nous voila revenu a Isdes!!
Le voyage s'est bien passé tout le monde a dormi pour récuper de la journée de marche a Prague qui est une trés belle ville avec de nombreuses choses à voir.
Nous sommes arrivés à15h. Merci encore  pour la merveilleuse semaine passée avec vous, malheureusement le temps parait trop court lorsqu'on partage des moment agréables avec nos amis!
Tous les jeunes et les moins jeunes sont ravis de leur voyage et attende avec impatience le moment de se revoir.
Serait-il possible d'avoir l'adresse de Mr MARKUS les jeunes qui ont habité chez lui voudraient lui écrire!
Merci encore pour tout, à trés bientôt
Arlette