TJ Baník Lužice

Návštěva ve francouzské partnerské obci Isdes

 

            Naši francouzští přátelé pozvali členy našeho fotbalového oddílu na jejich tradiční sportovní týden. Po poměrně dlouhých přípravách, ve kterých byly zapojeni členové TJ Baník – p. Staněk, zástupce obce Mgr. Ambrožová a zástupce základní školy Mgr. Líčeníková, jsme mohli úterý 15.5.2007 v 17 hod. vyrazit. U obecního úřadu se do připraveného autobusu usadili hráči mužstev starších a mladších žáků, hráči mužstva veteránů a doprovod složený z vedoucího zájezdu, dvou zdravotníků, dvou překladatelů. V deštivém počasí se s námi rozloučili rodiče a zástupci obce a vyrazili jsme směr Brno, Praha, hraniční přechod Rozvadom a dále přes Německo do Francie.

            Při noční jízdě přes území Německa jsme toho mnoho nenaspali, ale někteří ani nezaregistrovali kdy jsme vstoupili na území Francie. Naše první zastávka, když nepočítám zastávky během cesty na protažení, byla v 7 hodin ráno ve francouzském městě Nancy. Tady jsme si prohlédli historickou část města a náš průvodce p. Didier Jordens nás seznámil s jeho historií.

 

 

P5160012              P5160016

 Výstup z autobusu na ulici Sainte Catherine                         Fontána Amphitrite

 

 

P5160027             P5160026

 Pomník Stanislava Leszczynského                                       Basilika Saint-Epvre

 

            Po prohlídce historických památek jsme v půl desáté vyrazili na další cestu směrem do Isdes. Po několika malých přestávkách jsme přesně v 16 hodin dorazili do cíle naší cesty. U místního kostelíku nás čekali členové organizačního výboru, se kterými jsme se přesunuli do místního kulturního zařízení. Tady proběhlo, po srdečném oficiálním přivítání manželkou pana starosty paní Johanovou a hlavní organizátorkou paní Arlette Fromont, občerstvení a rozdělí jednotlivých členů naší delegace do rodin našich „domácích“.

 

P5160032               P5160033

 Paní Johanová rozděluje nocležníky                                       Naši „domácí“ a překladatel p. Didier Jordens

 

             Část dospělých byla ubytována v obecní ubytovně – „domečku“. Po únavné cestě jsme byli všichni rádi, že si můžeme odpočinout.

 

P5170037

                                               Obecní ubytovna „domeček“

 

            Ve čtvrtek jsme se probudili do deštivého a studeného rána. Dokonce se mezi námi objevily obavy, že bude turnaj zrušen. Ale se u nás říká „ … devátá rozhodne“. Po příchodu na stadion souvislý déšť částečně ustal, ale i pak celodenní program provázely dešťové přeháňky.

 Na stadionu už bylo organizátory všechno připraveno na zahájení turnaje starších žáků. Po prvotních informacích, které jsme dostali od pořadatelů jsme zjistili, že naši soupeři jsou věkově v průměru o dva roky starší než naši kluci. Ale ani tato skutečnost neměla vliv na bojovné odhodlání našich kluků. Všechny mužstva byla rozdělena dvou skupin a turnaj, se kterým současně probíhal i turnaj přípravek, mohl začít. V jednotlivých utkáních našeho mužstva se projevil věkový rozdíl mezi našimi a soupeřovými hráči, ale i přesto naši kluci nezklamali a podali bojovné a odhodlaném výkony.

 

 

Výsledky turnaje starších žáků.

 

            Utkání ve skupině:

 

            ISDES 1         - LUŽICE       2 : 2     Batrla, Baláž

            BOUZY         - LUŽICE       5 : 0

            ISDES                        - LUŽICE       2 : 2     Bortlík, Batrla

            POILLY         - LUŽICE       4 : 1     Schreiber

 

            Utkání o umístění:

 

            LUŽICE         - LORRIS       0 : 7

 

            Konečná tabulka:

 

 1. BOUZY 1
 2. BOUZY 2
 3. POULLY 1
 4. POULY 2
 5. ISDES 1
 6. ISDES 2
 7. LORRIS
 8. LUŽICE
 9. ISDES 4

 10.           ISDES 3

 

P5170048            P5170012

 Mužstvo starších žáků před turnajem                                   Mužstvo starších žáků po turnaji

 

P5170005            P5170009

  Lukáš Batrla – třetí v kopání pokutových kopů                  Ale měli jsme i ztráty – Luděk Fojtů

 

            Na pátek dopoledne pro nás naši hostitelé zorganizovali výlet po okolí. Jako první jsme navštívili městečko Briare, kde jsme si prohlédli Pont-canal (kanálový most) nad řekou Loire. Tento kanál byl postaven v letech 1890 - 1896 známým stavitelem Gustavem Aiffelem. Jeho smyslem bylo spojení území po obou stranách řeky Loire, na kterých se nacházely dopravní vodní kanály nad úrovní toku této francouzské řeky. Délka kanálu je 662 m, šířka 11,5 m, hloubka 2,2 m a umožňuje plavbu lodím s ponorem do 1,8 m a ještě v roce 1980 se po něm přeplavilo 800 nákladních lodí. V současné době kanálový most slouží pouze pro soukromé a výletní lodě

 

P5180016               P5180017

 Přístaviště soukromých člunů v Briare                                   Kanálový most Pont-canal s jednou s lodí

 

P5180018              P5180019

 Kanálový most Pont-canal                                                     Pohled na řeku Loire z kanálového mostu

 

            Naše další cesta vedla na výstavbu hradu Guédelon. Výstavba tohoto hradu, která byla zahájena v roce 1997, probíhá v prostoru jednoho z kamenolomů a jeho předpokládaná doba stavby je 25 let. Hrad je stavěn ve stylu krále Filipa Augusta. Skupina 35 řemeslníků (kameníci, lesní dělníci, tesaři, zedníci, kováři, vozatajové, dělníci v kamenolomu, výrobci lan a keramiky) v dobových krojích zde provádí výstavbu hradu metodami z 12. a 13 století.

P5180024              P5180025

  Výroba lan                                                                             Přeprava materiálu

 

P5180029               P5180031

  Opracování kamenných kvádrů                                              Stavební práce

 

P5180030              P5180027

  Zvedací zařízení                                                                    Pohled na stavbu

 

            Po prohlídce stavby jsme se vrátili přes městečko Sully, kde jsme navštívili místní supermarket a prodejnu se sportovním vybavením zpět do Isdes. Po krátkém odpočinku jsme se přesunuli opět na fotbalový stadion, kde byl organizátory připraven turnaj fotbalových veteránů. Tady jsme opět zjistili věkový rozdíl mezi našimi hráči a hráči ostatních mužstev. Ale s tím rozdílem, že většina hráčů soupeře byla věkově mladší než naši hráči. Stejně jako u našich starších žáků nám to neubralo na odhodlání podat co nejkvalitnější sportovní výkony. Mužstva byla rozdělena do dvou pětičlenných skupin. Ve skupině A bylo i naše mužstvo Lužice 1 a ve skupině B bylo mužstvo Lužice 2.   Po utkáních v jednotlivých skupinách se pak ohrála utkání o umístění. Zajímavostí bylo utkání o celkové sedmé místo mezi mužstvy Lužice 1 a Lužice 2, které bylo sledováno většinou přítomných diváků. V normální hrací době skončilo utkání nerozhodným výsledkem 3 : 3 a proto musely rozhodovat pokutové kopy, na které zvítězilo mužstvo Lužice 2 v poměru 5 : 4.

 

Výsledky turnaje veteránů.

            Utkání ve skupině A:

 

            LORRIS 1      - LUŽICE 1    0 : 0    

            ANTARTIE   - LUŽICE 1    1 : 1

            ISDES 1         - LUŽICE 1    1 : 0    

            ENTENTE      - LUŽICE 1    1 : 0    

 

Utkání ve skupině B:

 

LORRIS 2      - LUŽICE 2    3 : 0

ST. BEONIT  - LUŽICE 2    2 : 1

ISDES 2         - LUŽICE 2    0 : 0

BOUZY         - LUŽICE 2    0 : 0

            Utkání o umístění:

 

            LUŽICE 1      - LUŽICE 2    3 : 3, pokutové kopy 4 : 5

 

            Konečná tabulka:

 

 1. ANTARTIE
 2. LORRIS 2
 3. ISDES 2
 4. ISDES 1
 5. ST. BEONIT
 6. ENTENTE
 7. LUŽICE 2
 8. LUŽICE 1
 9. LORRIS 1

 10.        BOUZY

 

P5180033              P5180032

  Utkání mužstva Lužice 1                                                      Utkání mužstva Lužice 1

 

P5180042              P5180036

  Utkání mužstva Lužice 2                                                      Utkání mužstva Lužice 2

 

            V sobotu nad ránem nás opět probudil déšť a zase jsme měli obavy jestli se turnaj uskuteční. Počasí se umoudřilo a v deset hodin byl zahájen turnaj mladších žáků. Účastnické družstva byly rozděleny do dvou skupiny po šesti. Naši kluci podali velmi bojovné výkony po třech vítězstvích, jednom nerozhodném výsledku a jedné prohře skončili ve skupině „A“ na druhém místě. Před utkání o postup do finále byla v celé výpravě a hlavně v mužstvu velmi bojovná nálada, kterou ještě utvrdil trenér p. Pazdera „ …… když postoupíme do finále, tak se nechám ostříhat do hola.“ V utkání o postup do finále nastoupily naši kluci proti stejně starých hráčům mužstva Chatillon - vítězi skupiny „B“. Začátek utkání byl pro nás velmi příznivý, když Martin Bravenec dal vedoucí branku. V průběhu utkání však soupeř skóre otočil a ujal se vedení 2 : 1. Naši kluci, povzbuzovaní všemi členy české výpravy a větší částí francouzských fanoušků, dokázali v některých případech až neuvěřitelným nasazením v závěru utkání vyrovnat na 2 : 2, když druhou branku vstřelil v předposlední minutě opět Martin Bravenec. Utkání však muselo mít vítěze a proto se kopaly pokutové kopy. Hned v první sérii náš soupeř neproměnil a až do poslední série jsme vedli. Pak se ale nepodařilo proměnit pokutový kop do té doby úspěšnému střelci Martinovi Bravencovi a bylo to vyrovnané. Drama, které sledovali všichni hráči a fanoušci zúčastněných mužstev, muselo pokračovat. Trenéři měli problémy s výběrem dalších hráčů na střílení pokutových kopů. Někteří kluci si nevěřili, ale v tom okamžiku se projevila soudržnost a obětavost celého mužstva. Kluci se navzájem povzbuzovali a když ve třetí nadstavené sérii náš soupeř neproměnil, byli jsme ve finále a stadiónem o ozvalo „Pazdero máš to spočítané.“

 

P5010184              P5010185

 Náš brankář David Dorda je připraven                                  Náš brankář David Dorda při zákroku

 

P5190058             P5010186

  Fandící členové naší výpravy                                              A jsme ve finále

 

 

            Po krátkém odpočinku už dospělí členové naší skupiny přivádějí opět naše kluky na hrací plochu, kde bude odehráno finálové utkání. Našim soupeřem je mužstvo FCO 1, kterému jsme už na tomto turnaji podlehli v utkání ve skupině. I když se naši kluci velmi snažili, byl soupeř nad jejich síly a po porážce 4 : 0 jsme celkově obsadili krásné druhé místo. I přes porážku v tomto utkání panovala v celé výpravě vítězná nálada hráči mužstva veteránů vynesli naše kluky z hřiště na ramenech.  Po společné finálové fotografii se všichni shromáždili na předávání cen, kde mohl kapitán mužstva Lukáš Líčeník převzít ceny za druhé místo.

 

Výsledky turnaje mladších žáků.

            Utkání ve skupině:

 

            LUŽICE         - ISDES 1       1 : 1     Baláž Pavel,

            LUŽICE         - CLERY        2 : 0     Šimánek David 2x

            LUŽICE         - JARGEAU   1 : 0     Baláž Pavel

            LUŽICE         - AUTRY       3 : 1     Bortlík Martin 2x, Baláž Pavel

            LUŽICE         - FCO 1          0 : 6

            Utkání o o postup do finále:

 

            LUŽICE         - CHATILLON          2 : 2 Bravenec Martin 2x

 

            Na pokutové kopy                             7 : 6

 

            Finále:

 

LUŽICE         - FCO 1                      0 : 4

 

 

P5190060                 P5190059         

  Příprava na nástup k finále                                                      Nástup na finále

 

P5190063                 P5190062

   Naši soupeři                                                                             A to jsme MY                                  

 

P5190066               P5190069

   Společná fotografie                                                                  Finalisti

 

 

P5190078                P5190085

  Je dobojováno – kapitán Lukáš Líčeník                                  Odchod z hřiště po finále

 

 

P5010195                P5010193

   Vyhlášení výsledků                                                                A nakonec „ Jedině Báník, jedině Báník, jedině   

                                                                                                   Baník Lužice, hej, hej“.

 

            Večer po turnaji nás naši hostitelé pozvali na společnou večeři. V místním kulturní zařízení proběhlo slavnostní ukončení naší návštěvy. Poděkovali jsme svým hostitelům a předali jim upomínkové předměty a Pamětní listy.

 

19052007087                 DSCN3455

  Děvčata děkujem                                                                      A ještě jednou děkujem

 

 

 

 

 

V neděli jsme se opět za deštivého počasí s našimi přáteli rozloučili a vydali se na cestu domů.

 

P5020248              P5020250

     Loučení                                                                               Na shledanou

 

Cestou jsme se před opuštěním území Francie ještě zastavili v pohraničním městě Strasburgu. Tady nás náš průvodce p. Didier Jordens provedl historickou částí města.  Velmi zajímavá byla stavba katedrály postavené v letech 1015 – 1439 , která byla svou výškou 142 m do konce 19. století nejvyšší stavbou v celé katolické oblasti. Krátkou procházkou kolem vodních kanálů jsme se rozloučili s Francií a zamířili přes Německo na hraniční přechod Rozvadov a domů do České republiky, do Lužic.

 

 

 

 

20052007096                 IMGA0252

Katedrála ve Strasburgu

 

V pondělí 21.5.2007 v dopoledních hodinách některý z členů výpravy najednou řekl „Hen sú hodonínské komíny“. A byli jsme doma.

Před obecním úřadem už nás čekali rodiče a rodinní příslušníci svolaní obecním rozhlasem. Přišli nás přivítat i zástupci obce v čele se starostou ing. Kremlem a zástupce základní školy mgr. Líčeníková. Vždyť jsme se měli čím pochlubit.

 

P5030264                    P5030270

  Po příjezdu domů                                                                        Pane starosto bylo bezvadné

 

 

A nakonec, ale už v Lužicích ve čtvrtek na tréninku – Pazdera dodržel slovo.

 

24052007113            24052007126

 

 

JS