S francouzskými přáteli

S francouzskými přáteli

Když nám ve školním roce předávala paní učitelka dopisy z Francie, byla jsem nadšená, že si budu smět dopisovat s někým z cizí země, ale ve skutečnosti jsem nevěřila, že bychom se někdy v blízké době mohli poznat osobně! A stalo se! Neuběhl ani rok a už jsme seděli v autobuse a jeli na letiště. Měli přiletět zatím pro nás jen imaginární přátelé z Francie!

Při prvním setkání na letišti jsme se jen pozdravili a neprohodili jsme s našimi francouzskými vrstevníky ani slovo, ale druhý den už bylo všechno jinak. Začali jsme si povídat anglicky, smát se, dělat blbiny J …. a další dny už jsme se všichni bavili, jako bychom byli dlouholetí přátelé.

Na celý týden jejich pobytu v Lužicích byl připravený bohatý program. Každý den jsme jezdili společně na výlety, aby naši noví kamarádi viděli, že i u nás máme nádherná místa. Mimo jiné jsme navštívili Macochu a Punkevní jeskyně, Lednicko-valtický areál, rozhlednu na Travičné, Sportland Babylon ve Strážovicích. Aby  poznali i něco z našich tradic, ochutnali náš hodový oběd, zúčastnili se předhodového zpívání, navštívili náš Starý kvartýr a viděli náš krásný podlužácký kroj.

Myslím, že na pobyt u nás nezapomenou a že se jim tady moc líbilo. Poslední den, abychom si našich francouzských přátel ještě trochu užili, jsme jeli společně do Vídně. Tam jsme se chvíli pobavili na atrakcích v Prátru a pak jsme se rozloučili na letišti s tím, že se zase brzy  uvidíme.

Kristýna Bravencová

žžžžžžžž